W jednym z naszych artykułów poruszaliśmy temat dotyczący kredytów, leasingu oraz gotówki. Dzisiaj na tapetę bierzemy leasing. Na pewno wielu z przedsiębiorców zastanawia się w jaki sposób pozyskać środki na maszyny produkcyjne? Czy też problem z gotówką może zastąpić skorzystanie z leasingu?
Dzisiejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w postaci opłacalnych rozwiązań w zakresie finansowania sprzętu, aby pozostać konkurencyjnym i zaspokoić potrzeby klientów. Tu właśnie przydaje się leasing. Leasing pozwala na korzystanie z aktywów przez określony czas bez posiadania ich na własność. Dla firm, leasing jest sposobem na uzyskanie nowego sprzętu, oprogramowania lub innych aktywów potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej bez kosztów wstępnych. W leasing można wziąć prawie każdy składnik majątku, który ma wymierną wartość, w tym nieruchomości, samochody czy też maszyny produkcyjne.
Jaka jest różnica między leasingiem a finansowaniem?
W skrócie, leasing jest przeznaczony do długoterminowego użytkowania, natomiast finansowanie jest przeznaczone do użytkowania w krótszym okresie. Leasing to długoterminowa umowa, podczas której firma leasingowa posiada tytuł prawny do sprzętu. Użytkownik dokonuje miesięcznych płatności, które obejmują kapitał i odsetki. Na koniec leasingu można wykupić sprzęt po jego aktualnej wartości lub zwrócić go. Oznacza to, że leasing często oznacza płacenie większych odsetek niż w przypadku zaciągnięcia kredytu. Finansowanie jest krótkoterminową umową, podczas której posiadasz tytuł własności do sprzętu. Dokonujesz miesięcznych płatności, które obejmują kapitał i odsetki. Na koniec umowy zwracasz sprzęt lub spłacasz pozostałe saldo.
Chcesz zainwestować w nowy sprzęt produkcyjny i wziąć leasing na maszynę zamiast płacić za nią gotówką? A może nie masz dostępnej gotówki i potrzebujesz sfinansować wydatki kapitałowe?
Niezależnie od tego, czy szukamy finansowania kapitałowego od inwestora lub instytucji finansowej, czy po prostu próbujemy poprawić swoją pozycję finansową przez bardziej efektywne działanie, istnieją różne opcje leasingu. Leasing przynosi jednak spore korzyści dla firm, które chcą zainwestować w działalność i planują poszerzać ją przez uzyskanie dostępu do coraz to nowszych maszyn.
Zalety leasingu:
- Nie musisz wpłacać ogromnej sumy pieniędzy jako depozytu. Firma leasingowa może w ogóle go nie wymagać.
- Brak ryzyka i odpowiedzialności za dokonywanie płatności, jeśli coś pójdzie nie tak ze sprzętem. Firma leasingowa jest odpowiedzialna za jego utrzymanie.
- Brak ryzyka utraty sprzętu, jeśli nie możesz spłacić pożyczki. Jeśli nie dokonasz płatności leasingowej, firma leasingowa może odebrać sprzęt.
- Brak ryzyka związanego z oprocentowaniem w przypadku wzrostu stóp procentowych.
- Korzyści podatkowe, zwłaszcza jeśli leasing jest pozabilansowy.
- Dostęp do większego i bardziej przystępnego cenowo sprzętu.
- Posiadasz sprzęt, który już generuje Ci zyski/ oszczędności, który są wymierne, a spłacasz tylko ratę leasingową – co za tym idzie i tak i tak zarabiasz.
Przykład: optymalizujesz produkcję poprzez zakup maszyny do gniazda produkcyjnego. Wiesz, że dana maszyna zwróci się po 2 latach i kolejne lata będą zyskiem poprzez generowane oszczędności w porównaniu do dnia obecnego.
Warto wziąć maszynę w leasing, płacić ratę i nie zamrażać dużych kwot pieniędzy.
Kiedy leasing się nie opłaca?
Leasing to zły pomysł, jeśli trzeba korzystać z krótkoterminowego źródła funduszy. Jeśli nie mamy pewności, jak długo potrwa zwrot kosztów leasingu, lepiej nie ryzykować. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wziąć leasing, jeśli zaczynamy nowy biznes i nie wiemy, jakiego sprzętu będziemy potrzebować i ile będzie on kosztował.
Czy leasing się opłaca?
Pytanie za milion dolarów! Czy leasing w przedsiębiorstwie ma sens? To zależy od rodzaju sprzętu, którego potrzebujesz, okresu leasingu, stopy procentowej i przepływów pieniężnych Twojej firmy. Ogólnie rzecz biorąc, leasing jest realną i bardzo logiczną opcją, jeśli nie możesz sobie pozwolić na zapłacenie gotówką za aktywa, jeśli nie możesz uzyskać finansowania w oparciu o przepływy pieniężne lub jeśli nie posiadasz wystarczającego kapitału własnego w swojej firmie, aby zabezpieczyć kredyt.
Wniosek
Aby nabyć nową maszynę rozszerzając przy tym swoją obecną działalność, możesz potrzebować na przykład finansowania kapitałowego. Chociaż leasing i finansowanie gotówkowe mogą wydawać się realnymi opcjami, leasing jest w rzeczywistości lepszą opcją dla większości firm. Leasing ma wiele zalet w porównaniu do finansowania gotówkowego, takich jak niższe miesięczne płatności, elastyczne terminy płatności i korzyści podatkowe.
Jeśli interesują Cię również inne opcje finansowania sprzętu produkcyjnego zachęcamy do wpisu dotyczącego pozyskania kredytów oraz leasingu.
Nie pozostaniemy Ci dłużni jeśli będziesz chciał skorzystać z naszych usług kontaktując się z Naszym Doradcą, który w sposób kompleksowy dobierze odpowiednią formę wsparcia dla Twojej firmy.