Prowadząc firmę trzeba mieć na uwadze optymalizację kosztów tak, aby zbilansować wydatki i przychody składające się na obrót. Przy tym należy pamiętać, że w wydatkach zawsze muszą być zawarte obciążenia wynikające z przepisów prawa. Podatki obejmują w zasadzie każdą dziedzinę życia i są nieodłącznym elementem każdej transakcji. Wobec czego przedsiębiorcy muszą mierzyć się z ich obliczaniem i odprowadzaniem.
Jednak czy każdy oprowadza podatki w właściwy dla niego sposób? Czy wie z jakich ulg i zwolnień może korzystać?
Z naszego doświadczenia wynika, że nie. Z pozoru kojarzy się to działanie z próbą obejścia prawa w celu uniknięcia płacenia podatków. To błędne przeświadczenie sprawia, że przedsiębiorcy nie interesują się tym tematem. Tymczasem planowanie podatkowe i optymalizacja kosztów są działaniem w pełni legalnym. Dlaczego?
Optymalizację podatkową należy podzielić na dwie metody:
- optymalizację opartą na przepisach międzynarodowych
- optymalizację opartą o Ordynację podatkową.
Pierwsza metoda dotyczy samej rejestracji działalności. W tym przypadku firma zostaje założona bądź przeniesiona w kraju, który stanowi tzw. raj podatkowy, co oznacza, że fiskus nakłada minimalne obciążenia bądź są one całkowicie nieobecne. W ten sposób przedsiębiorstwo unika wysokich zobowiązań jeszcze przed chwilą ich powstania, co wpisuje się w strategię planowania podatkowego. W kwestii optymalizacji na gruncie prawa polskiego większość księgowych w sposób bezpieczny opłaca podatki i wybiera wersje korzystne dla przedsiębiorstwa. Wówczas należy zastanowić się, czy ta forma została wybrana dobrze.
Gdyż planowanie podatkowe dla nas to nie tylko księgowanie zdarzeń w poprawny sposób. To spojrzenie na firmę od strony:
- formy prowadzonej działalności,
- doradcy podatkowego, który może dobrać odpowiednią ulgę,
- przepisów prawa,
- dobrego przepływu finansowego, który umożliwi inwestycje.
Prawo- podatki- finanse – edukacja
To system czterech filarów na podstawie których powinno się opierać rzetelne planowanie podatkowe. Należy zwrócić również uwagę co nie stanowi optymalizacji podatkowej. Należy unikać takich działań jak:
- zatajanie dochodów (obojętnie czy całościowo czy w części);
- uzyskiwanie dochodów z niezarejestrowanych działalności;
- składanie fałszywych zeznań podatkowych;
- dorabianie lub podrabianie dokumentów (czyli fałszowanie).
Wyżej wymienione działania stanowią już naruszenie przepisów, gdyż stanowią uchylanie się od opodatkowania i są to czyny karalne. W związku z tym należy w pełni się ich wystrzegać przy procesie planowania podatkowego, gdyż mogą doprowadzić do wysokich kar i w konsekwencji nawet do upadku przedsiębiorstwa.
Podsumowując, planowanie podatkowe należy utożsamiać z działaniami, które mogą firmie opłacić optymalne podatki zgodnie z przepisami prawa.
Aby takie planowanie było skuteczne należy przeprowadzić dokładną analizę potrzeb i możliwości. Każdy przypadek jest tutaj indywidualny i tak też powinien być rozpatrywany. W związku z tym, aby móc uzyskać więcej informacji na temat przeprowadzania procesu optymalizacji podatkowej, zachęcamy do kontaktu.