Przewiduje się, że w najbliższych latach liczba podłączonych urządzeń do sieci będzie rosła w postępie geometrycznym. Powszechne stało się już, że wiele urządzeń posiada łączność bezprzewodową i działa na niewielką skalę. Smartfony, laptopy, urządzenia domowe, takie jak np. systemy bezpieczeństwa, to tylko niektóre przykłady tego, jak rewolucja cyfrowa zmienia nasze codzienne życie. Dzięki zastosowaniu czujników, wbudowanej technologii cyfrowej i przetwarzania w chmurze, IoT umożliwia zdalne monitorowanie i zarządzanie maszynami, procesami i aktywami. Ułatwia to optymalizację procesów i poprawę wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Przedsiębiorstwa, które jeszcze nie korzystają z IoT, mogą wykorzystać jego liczne zalety, wdrażając przyjazne dla biznesu rozwiązania, które pomogą im osiągać cele szybciej niż konkurencja.
A więc, Internet rzeczy co to jest?
Internet rzeczy (IoT) definiuje się jako sieć obiektów podłączonych do Internetu. Internet rzeczy (IoT) odnosi się do sieci fizycznych przedmiotów – obiektów, czujników, urządzeń – które mogą być zdalnie kontrolowane, monitorowane i/lub monitorowane autonomicznie dzięki zastosowaniu wbudowanych układów scalonych, czujników i innych technologii cyfrowych. IoT można zasadniczo podzielić na dwie kategorie:
- Przemysłowe IIoT (ang. Industrial Internet of Things) – odnosi się do sieci maszyn podłączonych do IoT. Można go zasadniczo podzielić na dwie podkategorie – Machine-to-Machine (M2M) oraz Internet of Things. M2M może odnosić się do dwóch różnych rzeczy w IoT. Po pierwsze, M2M może odnosić się do komunikacji między maszynami, które są częścią IoT. Może to być wykorzystywane do automatycznego sterowania maszynami i zapewnienia płynności produkcji. M2M może również odnosić się do komunikacji między czujnikami i innymi urządzeniami cyfrowymi w celu zbierania danych w czasie rzeczywistym.
- Konsumenckie IoT.
Jak Internet Rzeczy pomaga w optymalizacji?
Rosnąca liczba podłączonych urządzeń i czujników ułatwia monitorowanie wydajności i wykrywanie problemów. Ułatwia to rozwiązywanie problemów, diagnozowanie i rozwiązywanie zagadnień, zanim staną się one poważnymi problemami. Ponieważ wszystko jest połączone, procesy i operacje biznesowe można zoptymalizować, identyfikując nieefektywności i optymalizując zasoby. Optymalizacja pozwala firmom kontrolować koszty, zwiększać wydajność i maksymalizować efektywność posiadanych zasobów. Co więcej, pomaga również w zapewnieniu przejrzystości i łatwego dostępu do informacji. Na przykład, jeśli wystąpi problem z produkcją, znacznie łatwiej jest ustalić jego przyczynę i rozwiązać go, niż gdyby nie istniał Internet przedmiotów.
Internet rzeczy przykłady – czyli jak IoT pomaga oszczędzać pieniądze i czas
- Optymalizacja zasobów – automatyzacja rutynowych i powtarzalnych zadań zmniejsza potrzebę interwencji człowieka.
- Widoczność w czasie rzeczywistym – analityka IoT umożliwia ciągłe monitorowanie wydajności i przepływu.
- Wydajność i efektywność – technologia IoT wspiera wydajność i efektywność poprzez gromadzenie danych i wprowadzanie korekt w czasie rzeczywistym.
- Konserwacja predykcyjna – konserwacja predykcyjna umożliwia firmom zapobieganie awariom poprzez wydłużenie czasu pracy urządzeń.
- Bezpieczeństwo i zgodność – systemy IoT mogą być wykorzystywane do zapewnienia bezpieczeństwa, zgodności z przepisami i audytu. Zapewnia to ochronę i pozwala zachować zgodność z przepisami.
- Inteligencja operacyjna – inteligencja operacyjna łączy dane z IoT, aby zapewnić wgląd w wydajność. Pomaga to w podejmowaniu decyzji i tworzeniu strategii.
Wnioski
Internet rzeczy szybko staje się kolejną ważną kwestią dla firm. Mimo wielu zalet IoT, należy pamiętać, że wdrożenie tego rozwiązania wymaga czasu. Ale jak wiadomo czas zawsze działa na naszą korzyść. Dlatego warto zainwestować w urządzenia, które w dużej mierze przyczynią się lepszego funkcjonowania działalności, a co za tym idzie zadowolenie pracowników oraz kadr zarządzających. Czyż nie do tego dążymy? ☺
Powyższy artykuł pozwolił przybliżyć, czym w praktyce jest Internet rzeczy oraz jak może pomóc w optymalizacji.