Świat biznesu rozwija się w zawrotnym tempie. Z dnia na dzień powstają innowacyjne produkty/ usługi, nowe patenty, wzory przemysłowe itp. Dlatego chcemy pokazać, że połączenie świata nauki i biznesu jest naprawdę ważne.
Zaczniemy od tego, że z takiego połączenia mogą powstać prace B+R. Wielu przedsiębiorcom prace B+R kojarzą się z naukowcami w fartuchach, próbówkami i tylko takimi wielomilionowami projektami. Ale tak realnie współpraca z Uczelnią, czy Centrum Badawczym może dać możliwość znaczącego ulepszenia Twojego produktu i usługi, co pozwoli nadać mu ulepszone cechy użytkowe dla klienta.
Czy to nie jest ważne? Naszym zdaniem – bardzo ważne. Wiele firm nie ma sprzętu, czy wiedzy aby sprawdzić swoje produkty pod względem projektowym, czy tworzyw z których są stworzone i nawet nie zdaje sobie sprawy co można poprawić.
Ale my zachęcamy aby zastanowić się:
– co chciałbyś/-abyś aby działało szybciej, lepiej?
– jakie wady widzisz w swoim produkcie/ usłudze?
– a może masz pomysł na wdrożenie innowacji?
Jeśli chociaż jedno pytanie jest na TAK to dobry pomysł, aby połączyć świat nauki z światem biznesu.
Łącząc swoją działalność ze światem nauki, można skorzystać z bogactwa istniejących badań, które mogą mieć istotny wpływ na firmę lub branżę. Dlaczego nie zastanowić się, w jaki sposób można połączyć nieszablonowe myślenie naukowców z praktycznym spojrzeniem analityków biznesowych? W rezultacie powstanie silniejszy plan strategiczny, który pomoże osiągnąć większy sukces jako organizacja.
Jaki jest związek między światem nauki a światem biznesu?
Związek między światem nauki a światem biznesu zaczyna się od pytania:
- Dlaczego biznes jest zainteresowany tym, jak działa nauka?
Odpowiedź jest taka, że wiele firm poszukuje nowego spojrzenia na swój produkt, jak już zostało wspomniane, ale też świat nauki chce tworzyć coś co może zostać np. opatentowane i wdrożone do świata biznesu. Często słyszymy opinię – naukowcy prowadzą badania dla badań, nie ma to styku z biznesem. Ale jest to stereotypowe myślenie, ponieważ nie wszyscy tak postępują.
Sami współpracujemy ze wspaniałymi ludźmi, ekspertami, którzy pomagają firmom wdrożyć innowacje, bądź mają patenty, które należy odpowiednio wdrożyć. Burza mózgów pomiędzy firmom a ekspertami naukowymi w danej dziedzinie może przynieść efekty o których firma nawet by nie pomyślała.
Najczęściej z ramienia uczelni za Współprace odpowiada Centrum Transferu Technologii. Możemy pochwalić się, że obecnie współpracujemy z Centrami Transferu na Politechnice Rzeszowskiej, Uniwersytecie Rzeszowskim, Uniwersytecie Medycznym w Lublinie oraz jesteśmy już po rozmowach z Centrum na Uniwersytecie Warszawskim.
Jednak oprócz uczelni istnieją Centra Badawczo- Rozwojowe mające odpowiednie akredytacje- z wieloma także współpracujemy!
.
Współpraca przedsiębiorcy z uczelniami w kontekście patentów prac B+R.
W kontekście patentów badawczo-rozwojowych rozpoczęcie działalności gospodarczej we współpracy z uczelnią stwarza wyjątkowe możliwości dla przedsiębiorców. Wiąże się to jednak także z wieloma wyzwaniami.
Uczelnie posiadają patenty często na niskim poziomie TRL np. TRL 3 do 5. Tym samym jeśli firma jest zainteresowana danym tematem zawsze zachęcamy do zakupu patentu i dalszymi badaniami już ściśle uzgadnianymi z danym przedsiębiorstwem, aby doprowadzić do momenty wdrożenia do firmy nowych produktów/ usług/ procesów/ know-how.
Jednak mając patent firma wie, że jest to innowacyjność na skalę Polski i może wyróżnić się spośród konkurencji.
Wniosek końcowy
Wniosek jest taki, że warto badać związki między nauką a biznesem, ponieważ zarówno branże, jak i przedsiębiorstwa poszukują nowych rozwiązań. Naukowcy mogą znaleźć sposób na to, by badania były bardziej przydatne dla biznesu, a przedsiębiorstwa mogą znaleźć sposób na wykorzystanie nauki. Dzięki tym powiązaniom zarówno przemysł, jak i przedsiębiorstwa mogą znaleźć sposoby na rozwój i osiąganie większych sukcesów.
Innowacje i transfer technologii, praca B+R – tematyka ta jest obszerna. Jeśli jesteś zainteresowany przeprowadzeniem badań, zakupem patentu zapraszamy do kontaktu, aby móc szerzej zapoznać się z taką współpracą dla działalności.
Jeśli reprezentujesz Uczelnie, Centrum Badawczo- Rozwojowe również zachęcamy do rozmów.