Kredyt ekologiczny to forma finansowania, która ma na celu zachęcanie do działań proekologicznych i zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko. Może być udzielany przez banki, organizacje pozarządowe lub instytucje rządowe, w tym przez Unię Europejską.
Kredyty ekologiczne mogą być przeznaczone na różne cele, takie jak inwestycje w odnawialne źródła energii, modernizację instalacji, zakup energooszczędnych maszyn/ urządzeń, czy też na szkolenia z zakresu ochrony środowiska. Ich udzielanie zależy od konkretnych wymagań i procedur każdego programu finansowania.
Kredyt ekologiczny jest dobrym narzędziem dla przedsiębiorców i instytucji
Firmy które chcą działać w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, ale nie mają wystarczających środków na takie inwestycje. Udzielanie kredytów ekologicznych jest również korzystne dla UE, ponieważ przyczynia się do realizacji celów związanych z ochroną środowiska i przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym.
Zrównoważony rozwój firm dzięki dotacji unijnej
Transformację firmy na bardziej zrównoważoną ekologicznie można sfinansować z dotacji unijnej, gdzie jej główne zasady to:
- Uzyskanie 30% efektywności energetycznej dzięki założeniom projektowym
- Wykonanie audytu energetycznego, który wskazuje gdzie możemy ulepszyć działania firmy i stać się bardziej efektywni energetycznie
- Możliwość termomodernizacji firmy i wdrożenia OZE
- Możliwość wymiany maszyn i urządzeń na te bardziej energooszczędne
- Zmiana procesu produkcyjnego na efektywniejszy energetycznie dzięki powyższym działaniom
- Zdolność kredytowa niezbędna do utrzymania dotacji.
Kredyt ekologiczny jest tak naprawdę formą dotacji, jednak operuje ją Bank Gospodarki Krajowej. Dlatego też firma potrzebuje najpierw wziąć kredyt w banku komercyjnym, który jest kolejno nadpłacany przez UE.
Firma może zdobyć dotację na:
- termomodernizację poprzez wymianę okien, dachu, ocieplenie;
- energooszczędne oświetlenie;
- wymianę maszyn na nowoczesne, co pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej- starych maszyn należy się pozbyć;
- zakup wartości niematerialnych i prawnych;
- fotowoltaikę, z której prąd będzie przeznaczony na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Wnioskując o dofinansowanie unijne na termomodernizację potrzebujesz pamiętasz o wielu ważnych założeniach. No właśnie, czy na pewno potrzebujesz? Zapraszamy Cię do naszej jednostki w której od lat zajmujemy się dotacjami unijnymi.