W związku z poprawą globalnego wzrostu gospodarczego i zmniejszeniem napięć handlowych produkcja przemysłowa nadal cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Jednocześnie jednak wielu inwestorów w branży przemysłowej nadal unika produkcji o wysokich stopach kapitalizacji. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta: ceny. W rezultacie stopy kapitalizacji w sektorze produkcyjnym ustabilizowały się w pobliżu rekordowo niskiego poziomu przez około dekadę. Innymi słowy, droższy stał się zakup używanych maszyn produkcyjnych niż zakup ich jako nową inwestycję w firmie. Teraz sytuacja znów się odwróciła – z wielu powodów. Pierwszym z nich jest wpływ polityki handlowej na łańcuchy dostaw i koszty nakładów. Do tego dochodzą trendy transformacji technologicznej, takie jak Przemysł 4.0, które wymuszają poprawę wydajności i procesów w całym łańcuchu wartości oraz zmniejszają zapotrzebowanie na siłę roboczą w wielu fabrykach. Te czynniki sprawiły, że stopy kapitalizacji w przemyśle wzrosły i ustabilizowały się ponownie.
Wraz ze wzrostem napięć w handlu globalnym, przemysł wytwórczy czekają ciekawe czasy. Oznacza to, że nie jest to łatwy czas na inwestowanie. Jednak przy odpowiedniej strategii i badaniach, nadal możliwe jest uzyskanie pozytywnego zwrotu z inwestycji. Inwestowanie w produkcję ma plusy i minusy bez względu na to, w jakim klimacie ekonomicznym się znajdujemy.
Jakie są krótkoterminowe koszty inwestowania w produkcję?
Jednym z głównych powodów wstrzymania się z inwestowaniem w produkcję jest uniknięcie krótkoterminowych kosztów inwestycji. Nie ma gwarancji, że ceny wkrótce spadną z powrotem w dół. W rzeczywistości mogą one wzrosnąć jeszcze bardziej w ciągu najbliższego roku lub dwóch. Istnieją pewne ryzyka związane z początkowymi kosztami inwestycji. Należą do nich:
- Niepewność regulacyjna.
- Potencjalne zmiany w kosztach pracy.
- Wzrost kosztów kapitałowych. Ostatnie podwyżki stóp procentowych mogą sprawić, że finansowanie będzie droższe.
Jakie są długoterminowe korzyści z inwestowania w produkcję?
- Jednym z najlepszych powodów do inwestowania w produkcję jest długoterminowa żywotność biznesu. Co może w takim razie dać inwestowanie w produkcję?
- Inwestowanie w produkcję daje możliwość szybkiego skalowania, gdy przyjdzie czas na zwiększenie produkcji.
- Inwestując w odpowiedniego rodzaju sprzęt, w przyszłości mamy możliwość produkcji nakładów w większych ilościach.
- Inwestowanie w produkcję pomoże obniżyć cenę produktu, dzięki czemu można zachować konkurencyjność w dłuższej perspektywie co pomoże również zmniejszyć koszty wysyłki.
- Inwestowanie w produkcję, ułatwi zwiększenie mocy produkcyjnych. Będziemy w stanie wyprodukować więcej produktów i zwiększyć liczbę godzin obsługi klienta dzięki większemu zespołowi.
- Inwestowanie może również zbudować zapasy, aby zaspokoić zwiększony popyt.
Czy teraz jest właściwy czas, aby zainwestować w automatyzację?
Jedną z głównych korzyści z automatyzacji jest to, że może ona pomóc obniżyć cenę produktu. Automatyzacja pracy w produkcji często wiąże się z substytucją: zastąpieniem jednego typu części maszyny bardziej wydajną. Automatyzacja to złożony proces biznesowy, który angażuje dostawców i klientów. Wiąże się z ogromnymi kosztami wstępnymi, które mogą się długo zwracać. Inwestycja ta nie powinna być podejmowana lekkomyślnie. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy zautomatyzować linię produkcyjną, aby produkować towary na rynek eksportowy.
Kiedy powinniśmy rozważyć inwestycję w automatyzację?
Oto kilka pytań, które warto sobie zadać: Czy zainwestowaliśmy już w badania i rozwój? Jeśli nie, zdecydowanie powinniśmy to zrobić w pierwszej kolejności. Pomoże to zrozumieć potrzeby klientów oraz to czego oczekują w produkcie. Czy projekt produktu pozwala na automatyzację? Jeśli nie, powinniśmy przeprojektować produkt, aby ułatwić jego automatyzację. Czy obowiązują długoterminowe umowy, które utrudniają inwestowanie w automatyzację? Jeśli tak, lepszym rozwiązaniem będzie przeczekanie aż umowy te wygasną. Czy mamy wystarczająco duży przepływ gotówki, aby pokryć początkowe koszty automatyzacji? Jeśli nie, powinniśmy poszukać sposobów na zwiększenie przepływu gotówki, aby ułatwić inwestycję w automatyzację.
Pytania są treściwe, ale jakże ważne aby odpowiedzieć sobie na główne pytanie. Inwestycja w automatyzację w obecnych czasach może z pewnością wygenerować zyski, a także zmniejszyć nakłady pracy. Obecny kryzys i wzrost cen powodują że powinnyśmy poszukać oszczędności, które w tym przypadku daje wprowadzenie automatyzacji.
Podsumowanie
Jak widzimy, jest wiele czynników do rozważenia, czy inwestować w produkcję, czy nie i jak dokładnie to zrobić. Niezależnie od tego, kiedy zdecydujemy się to zrobić, inwestowanie w maszyny produkcyjne jest zawsze dobrym pomysłem. Jeśli zdecydujemy się zainwestować w produkcję, w pierwszej kolejności musimy upewnić się, że zrobiliśmy rzeczowe rozeznanie na rynku produkcyjnym. Jakie jest zapotrzebowanie i co warto wdrożyć.